Mitológiai Sárkányok II. - ÚjSárkányok
Nira 2010.02.18. 12:29
Most megismertheted a különböző népek mitológiájában előforduló sárkányokat.
Drake:
Ez egy nyugati típusú sárkány lábakkal, szárny nélkül. Két típusa van, a tűz és a jég. A tűzdrake tud tüzet okádni, és a színe általában vöröses. A jégdrake képes hóesést és jégesőt kelteni, általában fehér színű. Nem tudnak repülni. Leginkább nagy gyíkokra hasonlítanak.
Kapcsolatban állnak a nyugati sárkányokkal a történelemben, bár ez nem valami megbízható forrás. Néha összetévesztik a fiatal nyugati sárkányokat a drakekkel, mert még nem nőtt meg a szárnyuk. Európában néhány város erről a sárkányról kapta a nevét: Drakeford, Drakeshill, stb.
Amphiptere:
Ezeknek a sárkányoknak csak szárnyaik vannak.
A leghíresebb amphiptere, Quetzalcoatl, a mexikói történetben feltűnő szárnyas és tollas kígyóisten. A tudósok úgy gondolják, hogy Quetzalcoatl legendája a Quetzalcoatl nevű madárral kezdődött. Ezen élénk zöld madárnak a tollas farka két láb hosszú, és amikor repül, úgy néz ki, mint egy világító kígyó.
Wyrm/Worm:
Ezeknek a sárkányoknak nincsenek szárnyaik vagy lábaik. Néha nagyon ősi lényként utaltak rá. Guivre néven is ismerték.
Ezek a sárkányok Angliából származnak, és azt mondják, hogy erdőkben és kutakban éltek. Imádták a vízhez közeli helyeket. Sok híres worm szerepel Anglia történelmében, a leghíresebb talán a Lambton Worm. Egyszer egy Lambton Hallban, Angliában, élő örökös, elfogott egy kis wormöt, de úgy gondolta, hogy túl undorító ahhoz, hogy megegye, így hát beledobta a helyi kútba. Az évek alatt a worm hatalmasra nőtt és elhagyta a kutat, zaklatva ezzel a helybelieket. Amikor Lambton visszatért egyik csatájáról, meglátta, hogy jötte milyen rettegést keltett. A boszorka azt mondta neki, meg kell ölnie a wormöt, de a következő teremtményt is, akit meglát. Megölte a wormöt, de szerencsétlenségére a következő élő teremtmény, akit meglátott, az apja volt, akit nem volt képes megölni. Ennek következtében, a Lambton család el lett átkozva az elkövetkezendő kilenc generációra, és elrendeltetett, hogy külföldön halljanak meg és soha ne térjenek haza.
Lindworm/Lindorm:
Ez az a sárkány, amelynek két lába van, és nincs szárnya. Nagyon hosszú farkaik és rövid lábaik vannak.
A Lindwormöket nyilván Marco Polo fedezte fel, amikor Közép-Ázsián haladt át. Így jellemezte: „Nagyon gyors. Képes könnyedén szétszedni egy embert vágtázó lován.” Ezen típusú sárkányokról (az Oroborossal egyetemben) gyakran említést tesznek az alkímia fejlődésének első szakaszában.
Vízi Kígyó:
Ezen sárkányok édes- vagy sósvízben élnek.
Azóta létezik a vízi kígyóknak története, mióta ember hajózik a vizeken. Ezek a lények hamar megjelentek Európa történelmében, az ismeretlen területeket úgy jellemezték: „ITT SÁRKÁNY VAN”. Néhány tudós úgy gondolja, hogy a vízi kígyó- tengerészek valójában hatalmas tintahalat láttak, vízi kelpi tömegeket vagy tengeri dinoszauroszokat. A Basilosaurusnak nagyon hosszú teste és rövid nyaka volt, szája tele volt nagy cápafogakkal. Ha kiment a felszínre egy csónak közelében, nagyon is vízi kígyó-szerűnek tűnhetett. „Nessie”, a Loch Nessi Szörny Skóciában, egy híres „vízi kígyó”.
Ouroboros:
Ez a sárkány a farkát fogja a szájával.
Először Egyiptomban fedezték fel, később Görögországban. Ez szimbolizálta a világegyetemet. Néha az „örökkévalóság” vagy „végtelenség” szimbólumaként utaltak rá. Az Ouroboros név „farok evőt” jelent. Egy hasonló sárkány az északi rokonja, a Midgard kígyó, akinek hatalmas teste körülöleli az egész világot. Erről is ismert, hogy a farkát harapdálja, amikor éppen nem fárasztja az északi istent, Thor-t a harapásaival, aki végül is megölte a hatalmas sárkányt.
Amphisbeana:
Ennek a sárkánynak két feje van, az egyik a testén, másik a farka végén. Az egyik fej tartja a „faroknyakat”, ami sok irányba képes körbetekintgetni. Többnyire pikkelyes testtel, tollas szárnyakkal és kakas lábbal ábrázolják. A név jelentése: „egy megy két irányba”.
Ez a sárkány Afrikából származik. A történetek szerint, amikor a nőstény amphisbaena átnézi a tojásait, egyik fejével mindig őrködik. Ma, egy gyík ez után a sárkány után kapta a nevét, az, amelyiknek fejre emlékeztető folt van a farkán. Amikor fenyegetik, fölemeli a farkát, és előre-hátra lóbálja, megzavarva ezzel támadóját.
Naga:
Ezek az ál-sárkányok, akiket mindig emberfejjel és kígyó testtel, szárnyak nélkül ábrázolnak.
Történetük Indiából származik, amelyben a Nagák az istenekkel dolgoztak. A Nagák voltak a víz és a felhők pártfogója, de özönvizet vagy éppen szárazságot tudtak okozni, ha megzavarodtak. Néhány történetben, a naga képes ember vagy kígyó alakot ölteni. A fajtájukat nagyon mágikusnak tartották, és a tudósok érdeklődtek irántuk.
|