Külső
Nira 2010.02.18. 13:19
A sárkány kültakarója, pikkelye, színei, álcázása, "páncélja".
A sárkány óriásira nõhet fajtájától függõen. Minden sárkányfaj különbözõ, némelyiknek hosszú fülei, vagy háromszög alakú hús farokbuzogánya van. Van amelynek testét pikkelyek, van amelyikét vastag bõr borítja. A legtöbb fajta azonban pikkelyes.
Pikkelyek:
A pikkelyek sûrû elrendezésû szarusejtekbõl épülnek fel, amik egy rostos fehérje típusba tartoznak. A mikor megszületik a sárkány, pikkelyei puhák, a fejlődése során keményednek meg. Vére vastartalmából, amely növényi táplálékból ered, szarusejtekkel keveredve acél keménységû pikkelyek képzõdhetnek. A pikkelyesedési folyamat a kikeléstõl számított egy év elteltével fejezõdik be.
Színek:
A pikkelyek színe a szülõk génállományától függ. Rendszerint csak azonos a fajok párosodnak, de ha pl. egy zöld és egy arany színû párosodik, az utód lehet akár bronz színû is. A sárkány mintázata nem egy színbõl, hanem egy adott szín rengeteg árnyalatából áll. Ha a pikkelyek csillognak, és fényesek, akkor az állat egészséges. Ha beteg, pikkelyeinek színe kifakul, fénye tompul.
Álcázás:
Néhány faj képes pikkelyei színének megváltoztatására színtesteik pigmentsejtjeinek segítségével. Ezt érzelem, vagy a sárkány tudata is kiválthatja. Így megfélemlíteni is, és álcázni is tudja magát, attól függõen, hogy erõs, rikító színt, vagy a környezet színeit veszi fel. Tökéletesen tudja utánozni a környezete színeit, fényhatásait.
Páncél:
A pikkelyek fõ feladata, hogy védje a sárkány lágy bőrrétegét. A felnőtt sárkány könnyen beszerezhet a lovag kardjától egy közvetlen sérülsét. A kifejlett pédányok 10 - 15 cm széles és 17 - 22 cm hosszú könnycsepp alakú pikkely fedi.
|